Siyonist işgal rejiminin Gazze’ye yönelik yaptığı saldırılar sonucu şehid olan Filistinli Müslümanlar için Bismil’de gıyabi cenaze namazı kılındı dua edildi. Ardından Meydan Parkında halkın yoğun katılımıyla kitlesel basın açıklaması düzenlendi.

 

İsrail askerleri tarafından şehit edilen Filistin ve Gazzeliler için yurt genelinde Cuma namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılındı.

gıyabi cenaze namazı-1

Diyanet İşleri Başkanlığının aldığı karar doğrultusunda İsrail tarafından şehit edilen Filistinliler için yurt genelinde olduğu gibi Bismil İlçesinde de Cuma namazının ardından gıyabi cenaze namazı kılınıp dua edildi.

Bismil Filistin basın açıklaması 11

Basın açıklaması ile İsrail’in katliamları telin edildi Filistin’e destek çağrısı yapıldı

 

Cuma namazının ardından Bismil İlçesinde Meydan Parkında Peygamber Sevdalıları Vakfı öncülüğünde Bismil İslami Sivil Toplum Kuruluşları (BİSTEK) ve siyasi parti temsilcilileri ile üyelerinin de katılımı ile basın açıklaması düzenlendi.

 

Cuma Tufanı adıyla düzenlenen protesto ve basın açıklamasında İsrail’in saldırıları lanetlendi, Aksa Tufanı, Hamas ve Filistin direnişi selamlandı. Protesto sırasında sık sık tekbirler getirilerek sloganlar atıldı.

Bismil Filistin basın açıklaması 10

Grup adına basın açıklamasını okuyan İmam Hatip İbrahim Çiçek, “Bugün dünyanın dört bir yanında ümmetin azizleri “Cuma Tufanı” adıyla Filistin’e destek gösterileri gerçekleştirmektedir. Bizler de bu amaç ve gaye için bir araya gelmiş bulunmaktayız.” Diyerek protestonun amacını dile getirdi.

 

İsrail’in Filistin’de sürdürdüğü katliam ve soykırımları hatırlatan Çiçek;

Bismil Filistin basın açıklaması 4

“1917’de başlayan İngiliz işgaliyle birlikte siyonist terör örgütleri tarafından Filistin halkına yönelik gerçekleştirilen sistematik terör saldırıları ve katliamlar devam etmektedir. Terör rejimi son günlerde Filistinli kardeşlerimize yönelik soykırım uygulamaktadır. Abluka altındaki Gazze’de 2,5 milyonu aşkın kardeşimiz dünyanın en büyük açık hava hapishanesine alınmış durumdadır.” İfadelerinde bulundu.

 

Filistin halkının Mescid-i Aksa’yı, kendi topraklarını savunduğunu dile getiren Çiçek;

“Filistin halkı ise soykırım ve işgal karşısında mukavemet göstermekte; Mescid-i Aksa’yı, kendi topraklarını, vatandaşlarının canını ve İslam ümmetinin izzetini ve şerefini korumaktadır. Tüm işgal güçlerinin saldırılarına karşı büyük bir direniş gösteren ve direniş cephesini büyüten aziz Aksa Tufanı mücahitlerini selamlıyoruz.” Şeklinde konuştu.

Bismil Filistin basın açıklaması 7

“Filistin’de asıl ve tek sorun siyonist işgaldir ve tek suçlu da siyonist rejim ve bunların destekçileridir”

 

“ABD ve batılı ülkelerin bir bütün olarak siyonist rejime tam destek vermekte olduklarını hatırlatan Çiçek;

“Buna karşın İslam ülkeleri ya tamamen sessizlik içerisinde ya da katliamdan başka bir şey bilmeyen siyonist rejime sözde itidal çağrısı yapmakla meşgul oluyorlar. İnsanlık Gazze’de can çekişirken İslam ülkelerinin bu pasif tavrı bir utanç sebebidir. Siyonist işgal rejimi bütün bir İslam ümmetine ve mukaddes değerlerimize savaş açmış durumdadır.

Filistin’de asıl ve tek sorun siyonist işgaldir ve tek suçlu da siyonist rejim ve bunların destekçileridir. Siyonist işgal, yalnızca Filistin için değil, başta bölgemiz olmak üzere dünya barışı için çok ciddi bir tehdittir. O halde bu tehdide karşı hepimiz aynı yerde buluşup, ortak bir tavır takınmak durumundayız.” İfadelerini kullandı.

Bismil Filistin basın açıklaması 6

“Onlar bizim adımıza orada bir mücadele, bir savaş, bir direniş ortaya koymaya çalışıyorlar”

Kudüs davasının, Mescid-i Aksa davasının bütünüyle İslam ümmetini ilgilendiren bir dava olduğunu dile getiren Çiçek;

“Mescid-i Aksa hepimizin ilk kıblesidir ve orada zulüm gören Filistinliler de hepimizin kardeşleridir. Onlar bizim adımıza orada bir mücadele, bir savaş, bir direniş ortaya koymaya çalışıyorlar.” Dedi

 

Bismil Filistin basın açıklaması 3

“İslam ülkeleri Müslüman kardeşlerinin yanında yer almalıdır”

“İşgalci çeteyi; gelinen aşamada katliamcı ve işgalci uygulama ve politikalarından vazgeçmesi, Gazze’ye uyguladığı ambargoyu kaldırması ve yeni bir katliama girişmemesi konusunda uyarıyoruz” Diye belirten Çiçek;

“Ümmetin kurumları, hükümetleri, partileri, sivil güçleri, teşkilatları, şahsiyetleri; temel insan hakları, ekonomi, siyasi, sosyal, askeri ve manevi yönleriyle Müslüman kardeşlerinin yanında yer almalıdır. İslam ümmeti Filistinli kardeşlerini aç, susuz ve ilaçsız bırakmamalıdır.

Bismilli Kudüs aşıkları olarak bir kez daha en yüksek sesle haykırıyoruz ve diyoruz ki; canımızla, kanımızla, malımızla ve evladı iyalimizle ilk kıblemiz Mescid-i Aksa’nın ve direnişin yanındayız. Filistin’in ve Mescid-i Aksa’nın özgürlüğüne giden her meşru eylemin yanındayız ve destekçisiyiz. Bu yolda üzerimize düşen her türlü fedakârlığı yapmaya hazırız.” Diye konuştu.

Bismil Filistin basın açıklaması 5

Diyarbakır’da pazar günü yapılacak mitinge davet

 

Bismil halkını 15 Ekim Pazar günü Diyarbakır’da yapılacak mitinge davet eden Çiçek;

“Bu vesileyle ehli vicdan herkesi, Gazze’de bütün dünyanın gözleri önünde yaşanan vahşete ve soykırıma dur demek, Filistin halkının yalnız olmadığını bütün dünyaya haykırmak ve Siyonist rejimi lanetlemek adına 15 Ekim Pazar günü Saat 13.00’te Diyarbakır İstasyon meydanında düzenlenecek olan Mitinge davet ediyoruz.” İfadelerinde bulundu.

gıyabi cenaze namazı-2

Bismil Filistin basın açıklaması 14

Bismil Filistin basın açıklaması 2

Bismil Filistin basın açıklaması 15

Bismil Filistin basın açıklaması 16

Bismil Filistin basın açıklaması 17

Bismil Filistin basın açıklaması 18

Bismil Filistin basın açıklaması 19

Bismil Filistin basın açıklaması 20

Bismil Filistin basın açıklaması 21

Bismil Filistin basın açıklaması 22

Bismil Filistin basın açıklaması 23

Bismil Filistin basın açıklaması 24

Bismil Filistin basın açıklaması 25

Bismil Filistin basın açıklaması 26